Повишаването на цените на храните ще повлияе положително на българския туризъм , а от кризата на световните финансови пазари най-много ще пострада малкият и среден бизнес у нас .
Заплатите в образованието и здравеопазването в България могат да се повишат, ако бъдат разработени дългосрочни програми и ако се направи пълен анализ на съотношението между работната ръка и нуждите в тези сектори. Това каза в интервю за програма „Хоризонт" на БНР вицепрезидентът на Световната банка Кристалина Георгиева. Според нея не е добре за страната ни това, че напоследък възнагражденията у нас нарастват по-бързо, отколкото производителността на труда.
По прогнози на Световната банка цените на хранителните продукти в световен мащаб ще продължават да нарастват поне до 2015 г. Според Кристалина Георгиева поскъпването ще се усеща и у нас. За българските потребители това определено ще е проблем, но пък от световния скок на цените може да спечели туризмът, тъй като се очаква туристите да се насочат към места, където почивките излизат по-евтино - както е в нашата страна.
От кризата на световните финансови пазари най-много ще пострада малкият и среден бизнес у нас, тъй като се очаква банковите кредити, на които основно разчитат предприемачите, да станат по-скъпи и по-трудно достъпни, смята още Георгиева.