СДС, ДСБ и НДСВ ще запазят централите си в столицата, въпреки че на изборите паднаха под 4-процентовата бариера, която дава право на партиите в коалиции да ползват държавни имоти на тънък наем.
Причината е, че и двете сини формации имат евродепутати, обясниха за „Монитор” от областната управа. От там открили достатъчно правни основания в Закона за политическите партии, за да оставят СДС в емблематичната за прехода сграда на „Раковски” 134 и ДСБ на „Кърниградска”.
СДС прати в ЕП Надежда Нейнски и въпреки че тя напусна сините, благодарение на нея партията ще запази привилегията си. ДСБ пък се представлява в Брюксел от Светослав Малинов. НДСВ пък ще остане на „Врабча” 23 благодарение на двамата си евродепутати.
Трите формации ще запазят централите си поне до следващия евровот догодина. В момента СДС се шири на над 2000 кв. м на „Раковски” 134, като на месец плаща по 3,82 лв. на квадрат. Символични суми дава и ДСБ - едва по 1,80 лв. на кв. м. Наемът на НДСВ пък е 2,02 лв. на квадрат.
За сметка на това оказва се, че има криза за имоти за по-новите и по-малки формации, които на вота на 12 май покриха условията за централи в държавни сгради, разкриха от областната управа. Сред партиите, които изкараха необходимия за това 1% от пуснатите бюлетини, са „Глас народен” на музиканта Светльо Витков, „Движение България на гражданите” и ВМРО. Липсата на свободни имоти за момента не създавало проблем, тъй като нито една от формациите не е заявила писмено желание да получи помещение. Предварителни разговори били водени само с партията на Меглена Кунева, която сега плаща за офиса си в хотел „Москва”. До конкретно споразумение обаче така и не се стигнало. В същото време законът не задължава губернатора да предоставя имоти на отговарящите на условията партии, а само ако има такава възможност.