Над 150 лекарства са изтеглени от българския пазар само за последната година. Причината е, че цените на тези медикаменти в България са станали толкова ниски, че не представляват интерес за производителите на лекарства.
Това обявиха от Асоциацията на търговците на едро с лекарства. Председателят на асоциацията Димитър Димитров обясни, че изтеглените от пазара лекарства са основно за лечение на онкологични и кардиологични заболявания, като липсата на някои, макар и трудно, се компенсира донякъде с генерични препарати, както и с регистрирането на нови медикаменти.
По думите му разходите за медикаменти могат да бъдат намалени само при цялостна промяна на сега действащата система, а не чрез административен натиск върху производителите и търговците посредством сваляне на цени и надценки. Той допълни, че сега търговците на лекарства работят на ръба на оцеляването.
През миналата година по идея на тогавашния здравен министър Десислава Атанасова бяха намалени надценките на аптеките и дистрибуторите с по 2 процентни пункта, като още тогава от бранша предупредиха, че това ще доведе до негативни последици за пациентите.
Димитров коментира, че един от начините за намаляване на цените на лекарствата е чрез понижаване на ДДС върху тях. Той посочи, че във всички държави в Европа ДДС върху лекарствата е по-нисък отколкото в България на фона на това, че у нас се отделя много по-нисък процент от БВП за здравеопазване.
Докато средно в ЕС се отделят по 10% от БВП за здравеопазване, у нас се отделят малко над 4%. От асоциацията очакват скоро да се срещнат с новия здравен министър Таня Андреева, за да разберат какви са намеренията на правителството за промени в лекарствения пазар.