Изнесената от вестник „Гардиън” информация, че британското разузнаване е подслушвало делегациите, участващи в срещата на Групата Г-20, в т.ч. и на делегацията на Турция, стъписа Анкара.
Тя е на път рязко да изостри турско-британските отношения, предаде телевизионният канал CNN-TURK, съобщи Фокус. Още повече, че сред подслушваните е бил и турският министър на финансите Мехмет Шимшек.
Във втора статия по темата във вестника се обяснява механизмът на британското разузнаване, благодарение на който е станало възможно подслушването на турската делегация. В основата е закон, приет още през 1944 година от тогавашното правителство на консерваторите. Според този закон, пред разузнавателните служби на Великобритания има едно единствено ограничение – да не се поставят подобни цели (за подслушване) само спрямо британски граждани, както и на граждани на САЩ, Канада, Австралия и Нова Зеландия. За подслушването на граждани от тези пет страни разузнавателните служби трябва предварително да получат разрешение от правителството.
Министърът на финансите на Турция Мехмет Шимшек заяви, че „ако тези твърдения за подслушване се окажат верни, ще бъдат остро порицани и ще бъдат предприети нужните ответни мерки”. Министерството на външните работи оповести, че са предприети дипломатически инициативи и се очаква официално изявление по въпроса. Неназовани източници от министерството заявяват: „Ако има дори и най-малка доза истина в тези твърдения; очевидно е, че това представлява грандиозен скандал, преди всичко за замесената страна. Ако информацията се потвърди, разбира се, позицията ни е, че подобни действия от една съюзническа държава са неприемливи”, посочва CNN-TURK.