Той бе категоричен, че наредбата, според която максимум 25 процента от държавните дружества могат да са в една банка, няма да се отрази негативно върху банковата система.
Големият въпрос е не в коя банка основно са концентрирани държавните пари, а кой ги е поставил там, заяви по Дарик радио председателят на Асоциацията на търговските банки у нас Левон Хампарцумян.
Ето как банкерът отговори на въпрос дали протестите ще се отразят негативно на имиджа на страната ни и биха разколебали чуждестранните инвеститори, които и без това почти не поглеждат към България: "Там фундаменталният въпрос е не какво ще стане с банките, нищо няма да стане с банковата система. Как се управляват парите на държавните фирми, в коя банка са е само частен случай. Тоест това е само леко одраскване на повърхността на проблема - нито решава някакви проблеми, нито създава бог знае какви неща, но е стъпка в правилна посока. Пак казвам, държавните пари не са чак толкова много, но дали те са концентрирани на едно или повече места е само част от задълженията на мениджмънта, защото всички питат къде са парите. Никой не пита кой слага парите някъде.
Да, обществената енергия, ако доведе до положителни промени, и всички знаем какви са положителните промени, които търсим... Фундаменталният въпрос в България е дали тези, които отиват на избори и носят политическата отговорност, са тези, които взимат решенията. Ако тази връзка е скъсана, ние не живеем в демократична страна, а живеем в една квазиолигархична диктатура. Осъзнавайки това, очевидно искаме промяна", каза банкерът.