Проф. Михаил Константинов предложи в дискусиите в Народното събрание по Изборния кодекс много подробно да се обсъди германската избирателна система според която половината от депутатите се избират по мажоритарен принцип. В същото време сумарният брой депутати, който всяка партия получава, е строго пропорционален на броя на подадените гласове.
„Има един основен въпрос – нов кодекс ли правим или поправяме стария.
Всички спорове са на тема парламентарни избори. Там има смисъл да се пипнат нещата”, заяви проф. Константинов на заседанието на Изборния борд към Министерски съвет, предаде „Фокус”. Според него няма нужда да се пише изцяло нов Изборен кодекс, защото парламентарните избори са една четвърт от всички избори, които се провеждат.
„Може би трябва да се обсъди възможността да се гласува със задължителна преференция”, посочи проф. Димитър Димитров. Той обясни, че това означава, че няма да може да се гласува за дадена партия, ако не се гласува за определен кандидат на тази партия. „Така се обезсмисля негативната кампания, посочи той. Системата е финландска, въведена е и в Полша, обясни проф. Димитров.