Мобилизирането на риториката на класовата борба показва пълна безпомощност да бъде разбрано това ново явление, анализира Х. Александров. Ситуацията е много по-тежка от началото на 90-те години, когато имаше кръгла маса, но в момента няма никакъв диалог с никого, смята Т. Безлов.
Сега имаме нова ситуация и доколкото при тази ситуация е трудно да се запази смислено, разумно гражданско присъствие, хората се питат не ги ли използват, коментира по НТВ социалният антрополог Харалан Александров. Това по-скоро можело да радикализира протестите, но същевременно щяла да се намали и групата.
Много ясно се избистря концепцията на протестиращите - оставка веднага, без никакви условия, каза Станислав Стоянов, социолог.
Масовият лозунг на улицата е иронизиращ, каза Тихомир Безлов от ЦИД. С това нашите протести са уникални, те привличат световното внимание, след като седмици те не се виждаха от света. Не си спомням Бундестагът някога да се е занимавал с наш протест, добави той.
Самите лозунги говорят за осмисляне на протеста, каза Стоянов.
Гражданите, които протестират, напуснаха провинциализма, сега големият въпрос е дали и политическите партии ще го направят, смята Александров. Мобилизирането на риториката на класовата борба показва пълна безпомощност да бъде разбрано това ново явление, така по-скоро се режат мостовете към обществото; политическата класа е все по-неадекватна на случващото се.
Ситуацията е много по-тежка от началото на 90-те години, когато имаше кръгла маса, но в момента няма никакъв диалог с никого, смята Безлов.