Увеличаване на бюджетния дефицит с 493,4 млн. лв. предвиждат предлаганите от правителството промени на Закона за държавния бюджет. Това е 0,6 % от прогнозния Брутен вътрешен продукт (БВП) и очертава дефицит от 2% от БВП в края на годината.
В мотивите за актуализация на бюджета от Министерството на финансите уверяват, че тя няма да наруши финансовата и фискалната стабилност на държавата.
Актуализираните прогнози предвиждат ръст на икономиката от около 1% или по-песимистичен сценарий от заложения в макрорамката към бюджет 2013 растеж от 1,9%. Предвижда се допълнително дългово финансиране в размер до 1 млрд. лв.
От финансовото министерство посочват, че очакванията за неизпълнение на приходите са следствие на оптимистичните допускания при планирането на бюджета за настоящата година наред с недооценените ефекти от нормативни промени в режими и срокове за деклариране и внасяне на някои данъци, свитото вътрешно търсене, динамиката на вноса и износа и промените във валутните курсове.
Влиянието на тези фактори, както и ниската събираемост, се отразяват върху постъпленията от ДДС и акцизи. Силно са надценени и постъпленията от данъка върху доходите от лихви, посочват от ведомството на Петър Чобанов. В резултат на предприетите спешни мерки за двете приходни администрации очертаващото се неизпълнение в данъчните приходи по републиканския бюджет за 2013 г. е в размер на около 555 млн. лева. Първоначалните оценки на приходните агенции за неизпълнение бяха в размер на близо 980 млн. лв.
Министерствата и ведомствата поставяли настоятелни искания за допълнителни средства за над 500 млн. лв. Не всички искания обаче биха могли да бъдат удовлетворени при запазване на фискалната позиция, поради което те трябва да предприемат и мерки за приоритизиране и оптимизиране на разходите по бюджетите им.
Предвиждат се разходи за разплащане на задължения към бизнеса и разходи за подкрепа на гражданите в общ размер на 200,4 млн. лева. От тях предвиденият ресурс в размер на 160,4 млн. лв. е предназначен главно за погасяване на просрочени задължения на държавата към бизнеса, натрупани основно в системите на Министерство на отбраната, Министерство на вътрешните работи и Министерство на правосъдието.
Предвидени са и допълнителни средства за инвестиции по бюджета на Министерство на здравеопазването и средства за земеделските производители.
Предвиденият допълнителен ресурс в размер на 40 млн. лв. е за обезпечаване на социалните плащания за най-уязвимите групи. Със средствата ще бъде компенсиран възникналият недостиг за изплащане на интеграционни добавки, с които ще се осигури финансирането на правата на хората с увреждания и тяхната социално-икономическа защита. За насърчаване на социалната ангажираност на работодателите утвърдената обща годишна квота за ваучери за храна за 2013 г. в размер на 160 млн. лв. се увеличава на 200 млн. лева.