Страхът у децата нарушава техният сън почти всяка нощ. Откритието е на психологът Дейвид Стоун. Той изследвал няколкостотин деца на различна възраст в продължение на няколко години.
Според д-р Стоун децата в бившите соцстрани имат повече страхове. Това се дължи на лош климат в семейството преди всичко. Страхуват се и да споделят какво ги плаши. С тях възрастните по-рядко разговарят и смяат, че училището е достатъчно децата им да опознаят света.
Страховете са чести и са нормално явление. Те обаче изглеждат неразбираеми за възрастните.Кое дете не се е страхувало от нощта, от животно или пък от отсъствието на своите родители? Страховете са част от детството, както овладяването на речта и прохождането.
„Съществуват два вида страхове, - смята френската психоложка Алис Холо. Първите са естествени и съответстват на определени периоди от развитието на детето. От 6-8 месеца до около 6-годишна възраст то изпитва смътно безпокойство, свързано с откриването на света, който го заобикаля, с живота и смъртта, с различието между половете. Това е нормално и не трябва да ви безпокои. Вторият вид са страховете, предизвикани от възрастните. Страхът от училището например често се дължи на родителите, които възлагат прекомерни надежди на детето си. Тези провокирани страхове не винаги са вредни. Някои от тях дори помагат на детето да осъзнае опасности, които то не е в състояние да оцени само: страха от прекосяваното на улицата, страха от огъня и т.н.".
Фотографът Зжошуа Хофайн от Канзас, САЩ е работил дълго по темата за детския страх. Той е направил колажи, които показват моменти от нощните ужаси на всяко дете. За фотокартините си е използвал актьори-деца, които заснел в подходяща обстановка и декори. Преди дни в САЩ той показал своите произведения, които предизвикали страхотен интерес. Frognews.bg