С началника на хирургичното отделение в 1 МБАЛ в София д-р Димитър Банчев разговаряме за безкръвните методи на лечение в Първа градска болница в София, за обещаната нова апаратура от общината, за подготовката и мечтите на младите лекари, безплатните прегледи и играта на скалпела.
- Д-р Банчев, какъв е периметърът на действие на специалистите от ръководеното от вас хирургично отделение?
- В хирургичното отделение работят специалисти с дългогодишен опит в диагностиката и лечението на широк кръг заболявания. Предоставяме на гражданитеп модерна и качествена медицинска помощ при заболявания в областта най-вече на коремната хирургия. Съобразно медицинските стандарти се осъществява оперативно лечение с малък, среден, голям и много голям обем и сложност при заболявания на гастроинтестиналната система, жлъчно - чернодробната , млечните жлези, ануса, заболявания на ретроперитонеалното пространство , на щитовидната жлеза и много други. Работим най-ваче с иновативни технологии и по този начин възстановяването на пациента става много бързо.
- Навярно говорите за апаратурата, с която извършване безкръвните операции ?
- Освен рутинните изследвания, които ги има във всяка болница, имаме най-съвременна ендоскопска диагностика – правим пълен оптичен оглед на цялото дебело черво под обща упойка, както и цялостна диагностика и ендоскопски манипулации на хранопровод и стомах. Разполагаме с последно поколение скенер за диагностика на паренхимни органи – тези, които не могат да се огледат с ендоскоп. Имаме най-съвременен ядрено-магнитен резонанс за така наречената магнитно-резонансна томография. И заедно с конвенционалната и лапароскопската безкръвна хирургия в нашата болница правим трансанална миниинвазивна микрохирургия - така наречената ТЕМ, при заболявания на ануса и ректума. Това е специален лапароскопски апарат, с който операциите се извършват най-щадящо.
С тази иновативна техника работим от 12 години, когато имахме щастието да я закупим. Като казвам, че лечението с нея е щадящо, то е наистина такова. Едно е да се отвори корема тотално, друго е да се работи през три едносантиметрови отвора.Пациентът на другия ден е в състояние да се върне към почти нормалния начин на живот в пълна кондиция.
- Това ли е т. н. Хай -тек апаратура? Не е ли вече морално остаряла, не се ли нуждае от модернизация ?
- Апаратурата е много скъпа, развитието и е много бързо. Имам обещанието от нашия принципал софийската община и се надявам в най-скоро време да ни се закупи нов апарат, тъй като нашият, както казах, е на 12-13 и е морално остарял. Няма откъде да намерим спонсори за сума от 300 000 лв. Но пък трябва да се знае, че тези пари имат много бърза възвращаемост за обществото и голяма ефективност. Имам предвид социалния и финансов аспект на нещата Един пациент на петия ден се връща на работа, а при лечение по оперативния метод ползва по три-четири месеца болнични .
Имам в отделението 88 годишна госпожа, бивша адвокатка. Вчера я оперирах от жлъчка и то с перфорация. Днес иска да си ходи. С оглед възрастта й реших да стои още един ден под наблюдение. Може да я снимате усмихната.
- Как са младите лекари в отделението? Не гледат ли с едното око към Термитал 2 на аерогарата ?
- Имам невероятно добър екип с млади хора, които специализират хирургия и много бързо напредват. Давам им възможност за квалификация и оперативна дейност. Но аз също се страхувам, че когато вземат спецалност, на петата-шестатта година, ще се насочат към Терминал 2. Не е реалистично да го няма това, като си представим, какви са нещата в България и какви са в Европа. Има разлика.
Имам колеги с по два езика, с абсолютна компютърна грамотност. Ще спомена д-р Иво Живков и д-р Дани Костадинов. Те са невероятно компетентни в общата медицина, навлязоха бързо и в хирургичната специалност. Аз съм ги обучил за три години, сега правят чудеса с моя помощ. Когато вземат специалността ще излязат напълно оформени , квалифицирани хирурзи. Не мога да не се притеснявам.
- Може да се огледат и за някоя друга, по-платена болница в България ?
- За това нямам страх. При нас се чувстват дообре. Екипът е квалифициран, има чувство за екипност в работата, добро е и разбирателството. Сигурен съм, че няма да тръгат към някоя наша частна, общинска или държвана облиница, но биха погледнали към Европа заради финансите.
По-големите частни болници са доста лъскави. Имат и по хубави апаратури от нашите, каквито се надявам да получим и ние. Но нашето отделение, след ремонта осигурен от управата на болницата и намесата на кметството, също е в много добро състояние. Имаме 26 легла и ВИП стая. В нея наскоро бе един от заместик-председателите на БАН. Леглата може да ви се струват малко, но оборотът при нас е голям.
В големите лъскави болници има текучество независимо от високите заплати. Там пациент без дарение или избор-екип не се лекува. А при нас това не е поискано от нито един пациент. Минава се по кличинична пътека. При мен няма текучество. И сестрите ми са много квалифицирани. Имаме две превъзходни старши сестри . Едната е на отделението – Ани Милушева, другата е старшата в операционната – Рени Георгиева – перфектен професионалист като инструментална операционна сестра.
- Докторе, най-много са пациентите ви от София, но сигурно приемате хора и от други градове на страната?
- Най-големият процент са от центъра на столицата, от Стара София. Те казват за Първа градска , че това си е тяхната болница. Преди време сменихме лекари, подбрахме нов екип и оттогава пациетопотокът при нас се увеличи значително. Гледаме да не връщаме болни. С добро качество на работата и обслужването, както и с добрите резултати привличаме много пациенти. Около 10-15 на сто от пациентите са от други краища на България.
- А какво се заплаща в болницата и отделението ?
- Всичко при нас е по клинични пътеки. Единственото, което се плаща , е потребителската такса. Разбира се, пациентът дофинансира закупуването на скъпоструващи консумативи, които здравната каса не поема.
- Има ли сте и дни за безплатни прегледи ?
- Миналата седмица имахме Ден на отворени врати. Приемаме всеки, който желае да се прегледа. И в моя кабинет, който е почукал за преглед, безотказно и веднага се обслужва, без заплащане.
- Докторе, трябва ли „да играе скалпела” за да се оправи обстановката в България и политиците да си научат урока ?
- Налага се ампутация за някои политически субекти, за да се оправят. Не лечение, не с превръзки и мехлеми, скалпелът трябва да играе, за да се отървем от някои неща и вървим напред. Имам надеждата, че нещо на улицата се заражда...