Известният патологоанатом Гюнтер фон Хагенс откри на „Таймс скуеър“ първата в света постоянна изложба Body Worlds ("Светът на тялото"), чиито експонати са човешки тела, съхранени чрез изобретения от него метод на пластинация.
Експозицията бе открита на най-многолюдния площад в света с инсталацията „Конник“ – модел за която е станал журналист, който преди да умре помолил Хагенс да увековечи тялото му с помощта на полимери.
"Дори мъртвото човешко тяло има своя естетика. Аз дарявам на тези тела вечност. Безсмъртието в моите представи — това е застиналият одухотворен момент. На първо място аз съм учен, но съм издигнал науката си на ниво изкуство", заявява Хагенс, пише infotourism.net.
Всички експонати в неговия постоянен музей и в пътуващите му изложби са били завещани на учения от доброволни донори. По-рано му се налагало да внася трупове от чужбина, но откакто проектът му придобива известност патологоанатомът не страда от дефицит на човешки материал.
На "опашка" при него вече са се записали близо 7000 донори. „По-голямата част от моите донори са жени на възраст до 35 години. Оказва се, че мъжете много по-малко от жените се вълнуват от въпроса какво ще стане с тялото им след тяхната смърт“, разказва германският учен.
Естетиката на Хагенс предизвиква противоречиви реакции. Самият той е убеден, че неговите изложби имат на първо място просветителски характер. Ученият, който има диагностицирано заболяване на Паркинсон, съобщи, че е завещал тялото си на музея – той вижда себе си като фигура, която протяга ръка за приветствие към посетителите. Досега пътуващите му изложби Body Worlds са били разгледани от 35 млн. души.