130 млн. лв. трябва да бъдат инвестирани в критичната инфраструктура на София, за да се гарантира сигурността на електрозахранването на столицата.
Това каза изпълнителният директор на "ЧЕЗ Разпределение България" Стефан Апостолов. Изявлението му е по повод аварията от днес сутринта, която остави без ток голяма част от столицата, като блокира електротранспорта, създаде хаос в трафика заради изгасналите светофари и създаде още куп неудобства.
Повреда в 30-годишен кабел е причина за спирането на тока в множество райони на града, съобщиха от ЧЕЗ. Става въпрос за кабел, дълъг 30 километра, при който в единия край е имало ремонт. Това е натоварило другия край и там електричеството е изключило.
На телефон 112 е имало сигнали за заседнали в асансьори. Проблеми е имало и с апаратурата в болниците, но за щастие това не е довело до проблеми с пациентите. От ЧЕЗ заявиха, че 93 000 домакинства в София са били без електричество.
С цитираните средства за около 10 години могат да се подменят и модернизират 26 подстанции и 30 километра 110-киловолтови кабели. Столицата се различава от другите градове на България поради сложната си електроенергийна инфраструктура, от която зависи нормалното функциониране на държавата. Съоръженията от тази инфраструктура са проектирани през 70-те години на миналия век и са въведени в експлоатация в периода 1973 - 1987 г. Те имат експлоатационен живот средно 30 години и за да се избегнат критични ситуации, е необходимо да бъдат подменени, се посочва в съобщението на „ЧЕЗ Разпределение България".
От компанията посочват, че се работи по стратегия за подобряване на експлоатационното състояние на елементите от критичната инфраструктура. През миналата година са били инвестирани над 7 млн. лева в реновиране на важна връзка, известна като кабел "Левски", осигуряваща електрозахранването на идеалния център на града. Едно от съоръженията, които ще бъдат обновени тази година, е подстанция "Сердика".