Държавни зрелостни изпити се подготвят отдавна, но в последните десетина години не са достигали политическа воля и кураж, те да бъдат проведени, обяви министърът на образованието и науката по повод започващите след дни матури.
Министърът на образованието и науката Даниел Вълчев вече няколко пъти предлагал на комисията по образование и наука в НС да изслуша екипа, занимаващ се с подготовката на зрелостните изпити, за да се създаде по-ясно впечатление доколко е приключила подготовката за провеждането им, оповести вицепмиерът и изрази надежда това скоро да се случи, въпреки че остават едва десетина-петнадесет дни до тяхното провеждане. Тогава всички щели да имат малко по-добра представа за онова, което е направено и то не само от екипа на МОН, подчерта Вълчев. Така министърът индиректно отговори и на отправена преди дни забележка от страна на председателя на парламентарната комисия по образование и наука Лютфи Местан, че подготовката за провеждането на матурите не е 100%-ова.
Той отбеляза, че държавни зрелостни изпити се готвят отдавна, но в последните десетина години не са достигали политическа воля и кураж, те да бъдат проведени. Матури в България има от 1878 година, още от привременното руско управление след Освобождението. Традицията обаче е прекъсната и през 1998-1999 година в резултат на голям дебат беше решено да бъдат възстановени пълните матури. Frognews.bg напомня, че държавните зрелостни изпити са два, като единият от тях е по български език и литература, а вторият се определя по избор на ученика от учебните предмети „чужд език”, „математика”, „физика и астрономия”, „биология и здравно образование”, „химия и опазване на околната среда”, „история и цивилизация” и „география и икономика” и предмети цикъл „философия”, изучавани в часовете за задължителна общообразователна подготовка. Ученикът може да положи трети държавен зрелостен изпит по желание.
Само 4-5 човека ще знаят какви са одобрените варианти за държавните зрелостни изпити в деня, преди изпитните книжки да се отпечатат, увери министър Вълчев.