Председателят на Комисията по бюджета и финанси Йордан Цонев изложи аргументите си срещу ветото на президента спрямо актуализацията на Бюджет 2013 г. „От 1 млрд. няма да харчим за нищо, предвидено от нас", подчерта Цонев.
„В актуализацията на бюджет 2013 г. не се налага ревизия на средносрочната бюджетна цел. Да кажа на господин президента, че средносрочната бюджетна цел обхваща периода 2013-2014 г. Да обърне внимание на съветниците си и това, което е написал в мотивите си“, заяви той в пленарна зала.
„Държавният дълг няма да се променя за следващия период, също и лихвените плащания. И тъй като президентът не е слушал политическите дискусии, ние ще му ги припомним с този доклад“, заяви Йордан Цонев.
„Невярно е, че изпълнението за месец юни бележи спад спрямо първото полугодие на годината. В бюджета по консолидираната фискална програма са предвидени данъчни приходи в повече от планираните за 2012 г. в размер на 1 809 милиона лева. Правителството предлага в актуализирания бюджет намаление на данъчните приходи с 555 милиона лева. Правителството се ангажира с мерки за повишаване на събираемостта, мерки за борба със сивата икономика, за намаляване на контрабандата, за оптимизиране на работата на приходните администрации, за да събере в повече от първото полугодие на 2013 г. 598 милиона лева данъчни приходи само по републиканския бюджет”, се посочва в мотивите.
„По отношение на „Резерв за непредвидени и неотложни разходи” комисията смята, че в доклада на комисията за първо гласуване по Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет за 2013 г. ясно е отбелязано за какво ще се разходват предвидените в повече 286 милиона лева бюджетен кредит на „Резерв за непредвидени и неотложни разходи” в частта „за структурни реформи и допълнителни фискални мерки”, а именно: „В резерва за непредвидени и неотложни разходи, в частта му за структурни реформи и допълнителните фискални мерки е заложен ресурс в общ размер 286 милиона лева за разходи, както следва: за разплащане на задължения към бизнеса – 160,4 милиона лева; за обезпечаване на социалните плащания за най-уязвимите групи – 40 милиона лева; за облекчаване на тежестта върху потребителите при изкупуване от тях на електрическа енергия по преференциални цени, което ще бъде за сметка на приходи от продажба на квоти за емисии на парникови газове. Включена е оценка за приходи от продажба на квоти за емисии на парникови газове в размер на 85,6 милиона лева”, е записано в мотивите към отхвърлянето на ветото.
Цонев добави, че при управлението на ГЕРБ е имало пълна липса на реформи и неефективност на разходване на публичните средства.