Енергийната система на страната е на ръба на бръснача и ако не се балансира, ще има поскъпване на електричеството и парното. За това предупреди председателят на миньорския синдикат към КТ Подкрепа Владимир Топалов .
Според него предприетите мерки, с които с около 5% беше намалена цената на тока, не са достатъчни и са само временни. Топалов е притеснен и за орязаните инвестиции в електроразпределителната мрежа.
„Трябва да балансираме системата, защото тя в момента е по ръба на бръснача и аз съм сигурен, че това е временна мярка, защото така не може да се балансира системата и може ДКЕВР да се наложи да преразгледа след някой и друг месец своите решения", каза Топалов.
Според него едно от възможните решения е износ на ток за Турция. Трябва да се изнася по-скъпия ток, а по-евтиния да остава в страната, смята синдикалистът.
„И има още един голям проблем - с електроразпределителните дружества и инвестициите там. Смея да твърдя, че това, което се случи в центъра на София, ако не се вземат мерки, ще се случва все по-често в държавата на най-различни места. Това показва също, че там инвестициите са орязани до минимум и липсват средства, с които да може да се поддържа системата. Силно се надявам да не се изтърве този момент, в който вече тя ще стане неконтролируема, защото тогава наистина ще се случи дискотека в държавата", коментира Владимир Топалов.
Топалов каза също така, че минималното увеличение на цената на въглищата, което ще влезе в сила за маришкия басейн от 1 септември, няма да реши проблемите в бранша. Миньорите запазват готовността си за протестни действия, като те могат да се изразят в блокада на пътища „още утре". Той допълни, че проблемите не трябва да се решават само за минните дружества или за заводските централи, а цялостно.
Владимир Топалов очаква тази зима проблемите с парното да проличат още по-ясно.
„Недостигът на Топлофикация-София от порядъка на около 100 млн. лв. няма как да бъдат компенсирани и столичани 100% могат да очакват по-високо парно", поясни Топалов.