Прилепи в Саудитска Арабия са източник на мистериозния вирус, който разболя близо 100 души и половината от тях починаха, съобщи “Ню Йорк таймс”. За Близкоизточния коронавирусен респираторен синдром (MERS) се заговори преди малко повече от 15 месеца, след като инфекцията започна да убива хора в Близкия изток и пътували дотам европейци.
Вирусът причинява тежки пневмонии с дихателна недостатъчност. С увеличаването на случаите не само в региона, но и на Стария континент, Световната здравна организация предупреди, че може да се стигне до епидемия. Първите страхове са заради наближаващия хадж, когато милиони поклонници се събират в Мека. Не се стига до взрив, но и заразата не секва с времето.
Първоначално вирусът бе свързван с причинителя на ТОРС, който се разпространи в 30 страни и уби 800 души през 2003 г., но впоследствие се оказа, че двата щама са генетично различни.
В проучване, публикувано в сряда, международен екип от лекари приписа разпространението на новата разновидност на дребните бозайници. Но предупреди, че остават много въпросителни.
Вирусът е бил открит във фекална проба на прилеп от вида Taphozous perforatus, който населява изоставени сгради и дори гробници. Но не е ясно как опасната инфекция е стигнала до човека, защото тези животни обикновено не хапят хора, няма как и да заразят храната. Според ветеринарния лекар д-р Джонатън Епщайн, който помага в изследването, е възможно заразяването да е станало чрез вдишване на прах от изпражненията на “летящите мишки”. Най-вероятно при почистване. По подобен начин хантавирус вече е предаван от мишки на хора.
Но също така е възможно коронавирусът от прилепи първо да е преминал в домашни животни и те да са го “придвижили” до човека. Преди дни учени съобщиха, че са намерили антитела от подобен вирус у камили в Оман. И дори се появи хипотеза, че те са източник на заразата.