Висшият експертен екологичен съвет при МОСВ днес по обед разгледа и одобри Доклад за оценка на въздействието на околната среда на газопровода „Южен поток”.
Неправителствените организации гласуваха „за" даване на зелена светлина на проекта, но внесоха 6 бр. становища с особено мнение за ревизия и допълване на ДОВОС в раздел „Безопасност и здраве".
Заседанието беше председателствано от зам.-министър Чавдар Георгиев, представител на неправителственият сектор беше Дончо Иванов, председател на гражданско сдружение „Хармония" и на сдруженията и фондациите от Коалиция за устойчиво развитие.
Инвестиционното предложение за изграждане на преносен газопровод „Южен поток" на територията на Република България е част от проекта „Южен поток", представляващ газопровод от Русия през акваторията на Черно море и Балканския полуостров за доставка на руски природен газ за страните от Централна и Южна Европа.
Газопроводът, предмет на инвестиционното предложение, е предназначен за транспорта на газ от точката на свързване с морската част на газопровод „Южен поток" на брега на Черно море до точката на свързване с газопровод „Южен поток" на територията на Република Сърбия.
Началната точка на газопровода е първият заваръчен шев пред оградата на входния охранителен кран на приемния терминал на газа на брега на Черно море. Крайните точки на тръбата на територията на Република България са пресичането на газопровода с държавната граница между Република България и Република Сърбия (в района на ГККП „Връшка чука") и точките на свързване към Националната и Транзитната газопреносна мрежа при възел за разпределение на газа (ВРГ) „Провадия".