След като някои от най-големите английски футболни клубове бяха купени от милиардери инвеститори, сега Италия и Испания може да се превърнат в следващите пазари за подобни покупки, пише Ройтерс.
Американският милиардер Джордж Сорос се интересува от италианския Рома, докато група международни инвеститори е провела разговор с испанския Майорка за евентуална сделка, пише изданието, цитирайки източници, запознати със ситуацията.
Президентът на Валенсия Хуан Солер също се е срещнал с инвеститори по-рано тази година за евентуална продажба на мажоритарен дял в клуба, казва вторият по големина акционер в клуба Висенте Сориано.
„След целия интерес към английските клубове, купувачите гледат по-далеч“, коментира Ричард Файген, управляващ директор на базираната в Лондон инвестиционна банка Seymour Pierce, която бе консултант по продажбата на Челси и Манчестър Сити на руския милиардер Роман Абрамович и бившия премиер на Тайланд Таксин Шинаватра.
Растящите приходи от телевизионни предавания и реклама през последните пет години са привлекли към футболните клубове капиталите на инвестиционни банки като Morgan Stanley, която има дял в Пари Сен-Жармен, заможни индивидуални инвеститори като семейство Глейзър, което има дял в Манчестър Юнайтед, както и хедж фондове като Sisu Capital с дял в Ковънтри Сити.
Майорка
Президентът на Майорка Виченс Гранде е заявил, че няма да продаде клуба за по-малко от 80 млн. евро на чуждестранен инвеститор, а ако това бъде испански инвеститор той може да получи отстъпка от 5 млн. евро.
Като много други испански инвеститори на пазара на имоти Гранде е изправен пред понижаващи се цени на активите си и банките може да го принудят да продаде клуба, ако спре да покрива заемите си, коментира изданието. Въпреки това редовните досега плащания от страна на Гранде са му позволили да получи някои отстъпки по кредитите.
„Ако кризата се задълбочи, навярно той ще трябва да продаде“, коментира източникът, цитиран от Ройтерс.
Милиардерите добре дошли?
По думите на бизнесмените собственици на клубове те управляват клубовете по-добре в сравнение с ревностните фенове, защото решенията на първите са по-малко емоционални.
„Не можеш да управляваш спортен клуб със сърцето си, защото тогава правиш грешки“, казва съсобственикът на английския клуб Куинс Парк Рейнджърс Флавио Бриаторе.
„Това не е играчка. Като при всеки проект и тук се изисква време и инвестиции“, коментира той.
За вицепрезидента на Барселона по финансовите въпроси - Феран Сориано, покупката на клубове от страна на милиардери е положително явление, в случай че те не плащат прекалено много и не създават инфлация на трансферния пазар на футболисти.
„Има два вида купувачи“, казва той. „Такива като Глейзър, които взимат решения, базирани на бизнес логика, и такива като Абрамович, чиито решения се основават на собственото им богатство. Това е проблем, защото нарушават пазарните правила и причиняват инфлация.“
Въпреки това някои фенове не искат клубовете им да се превръщат в нечия играчка, както стана ясно и от флаговете, които феновете на Манчестър Сити развяха в знак на протест срещу уволнението на мениджъра Свен-Горан Ериксон.
„Аз приемам покупката на клуба като причина той да загуби корените си“, казва бившият футболист на Барселона и Челси Албърт Ферер.
„Понякога е повече забавление, понякога е бизнес, а понякога е и двете“, обобщава Бриаторе.