Един милион лева - толкова ще струва въвеждането на новия модел на инспектиране в училищата. Той е част от опитите на просветното ведомство да въведат нов ред в класните стаи и най-вече да контролират качеството на обучението.
Проектът стартира тази учебна година и трябва да приключи през април на следващата, пише Труд. В него ще участват 360 000 ученици от 15 области, които ще дават мнения за учителите си като попълват анкетни карти. Това ще правят и техните родители. Инспекторите, които ще пишат оценките на училищата, ще работят от 3 до 5 дни в самото училище. А бележките, които ще пишат, са от 0 до 5. Школата, които се издънят при проверката, ще имат срок от 6 месеца до 1 година да се поправят. Тези, които обаче получат отлична оценка - пет години ще бъдат освободени от нова проверка.
Инспекторите няма да мерят по едни и същи показатели всички училища, предвижда проектът. Идеята е всяко училище, независимо дали се намира в родопско село, или на жълтите павета в София, да бъде оценено според особеностите. Но да гарантира, че в него се дава качествено образование. Инспекторът ще е длъжен да присъства минимум на 2 урока на даден преподавател.
У нас в момента няма система за инспектиране на училищата. Проверката се изчерпва с преглеждане на училищната документация, което доста често е повод за наказания на директорите. Идеята на новия модел е, грубо казано, да се следи методиката на обучението, обясниха специалисти пред “Труд”. Резултатите от проверката ще се използват за определяне и на финансите на училището. министърът на образованието проф. Анелия Клисарова вече обяви, че ще разработи механизъм добрите училища да получават и допълнително финансиране.