За това настоя министърът на отбраната Ангел Найденов пред БНР. На срещата между българският вътрешен министър Цветлин Йовчев и еврокомисаря Сесилия Малмстрьом в Брюксел преди седмица обаче стана ясно, че България трябва сама да решава проблема си с бежанците, а ако получи някаква помощ, тя ще бъде техническа, не финансова.
Военният министър припомни днес актуализацията на плана за търсене на допълнителни възможности за настаняване на бежанците у нас, приет, по думите му „неслучайно”, от Министерски съвет. Преди повече от седмица Найденов обяви, че неговото министерство е готово да предостави сгради, които вече не ползва, за настаняване на бежанци. Ремонтът на бившите казарми обаче щял да струва около 10 млн. лв.
„На критичната граница сме за 5000 бежанци и при всички случаи трябва да търсим намесата на европейските институции. Към момента бежанците у нас са в порядъка на 4200 души”, посочи министърът на отбраната.
Той допълни, че има втора граница от порядъка на 7500 души, определена от гледна точка на здравно обслужване и епидемиологична обстановка е граница.
„Не изключваме затварянето на границите, но това е крайно средство. Ако щете и чисто механично може да се изграждат заграждения по границата”, каза още Найденов. „Можем и да връщаме бежанците, това също не е особен проблем, но винаги съм подчертавал, че трябва да си даваме сметка за драмата на хората”, подчерта военният министър.