Ще настояваме образованието и науката да бъдат приоритет. На този етап средствата, с които държавата разполага, като процент от БВП за образование са 3,4%. Ще настояваме около 4% да достигнат средствата за образование, както и средствата за научни изследвания да бъдат увеличени.
Това заяви на пресконференция председателят на Комисията по образование в парламента Ваня Добрева.
Проблем, който поставихме и трябва да бъде решен до края на годината, е свързан с подготовката на нов Закон за предучилищно и училищно образование, заяви Добрева. Тя допълни, че такъв закон се подготвя от няколко управления. Тя бе категорична, че трябва да се подобри качество на обучение и да се засили практическата му насоченост.
„Предвид статистиката, с която сме запознати, а именно, че 80% от отпадащите ученици, напускат училище по социални причини, считаме, че училището трябва да засили своята социална роля и да се превърне в основен фактор за намаляване на неграмотността и социалното изключване“, заяви тя.
„Считаме за изключително важен елемент усъвършенстването на системата на делегираните бюджети и бих искала да разсея всякакви съмнения. Делегираните бюджети са финансов механизъм, който дава възможност на отделните училища да разполагат с отделни средства. Предвид анализи и становища на най-различни НПО, считаме, че принципът „парите следват ученика“ не трябва да бъде в центъра на един нов финансов модел. Според нас трябва да бъдат отчитани положителните резултати и да се подпомагат училищата в малките и средни общини и населени места, защото по-нататъшното закриване на училища ще представлява огромен проблем за националната сигурност“, поясни народният представител.
Председателят на Комисията по образование и наука в НС допълни, че очаква да й бъде представена и Стратегия за висшето образование. Тя каза още, че ще бъдат търсени варианти за закон за професионалното образование.