Все още не е ясно колко семейства в страната ни са останали без телевизия, ден след като цифровият сигнал е вече факт, а аналоговия – история.
България най-сетне влезе в цифровата ера и това е част от модернизацията на страната ни. А тези перипетии и начинът, по който се провежда цифровизацията, започват да обръщат отношението към нея и тя да се преживява като някакъв проблем, а не като някаква привилегия на хората, коментира в интервю пред „Стандарт” председателят на Съвета за електронни медии доц. Георги Лозанов.
Хората са лишени от достъп до безплатна телевизия, а това е част от правата им. Затова, въпреки че нормативната уредба изисква 95% покритие, ми се струва, че държавата заедно със собствениците на мултиплексите трябва да продължат да работят, докато постигнат максимално покритие, каквото имаше БНТ в аналоговия период - 98-99%. Да не спират в този момент, независимо че законът не ги задължава пряко да увеличават покритието, настоява доц. Лозанов. Трябва много ясна преценка на ситуацията - да се види най-напред къде и кой няма достъп до свободен ефир и дали има други форми, чрез които да приема телевизия.
На местата без покритие с помощта и на държавата могат да се намерят форми, да речем, сателитен пренос. За да може там, където програмите не достигат до населението през цифровия ефир, да стигнат по друг начин. Това не е нито толкова невъзможно да се реши, нито е толкова скъпо.
Цифровизацията според медийния експерт е дори по-значима от прехода от черно-бяла към цветна телевизия, защото цифровизацията е базата, на която телевизията и телевизионното съдържание се приближават и конвертират с интернет.