Домакинствата в страната са спестили 15,35 млрд. лв. от началото на кризата, стартирала на 15 септември 2008 г. с фалита на американската инвестиционна банка Lehman Brothers. Оказва се, че през последните пет години на криза всеки месец гражданите са добавяли към влоговете си средно по 260 млн. лв.
В три от месеците през този период обаче домакинствата са добавяли по депозитите си повече от 700 млн.
Увеличението на спестяванията обаче не се дължи на ръст на икономиката, а напротив - заради кризата през последните години хората сериозно свиха разходите си, а бизнесът ограничи новите си проекти. А изкараните пари се трупаха на депозити, вместо да се използват за раздвижване на икономиката.
Тази тенденция при гражданите вече е прекъсната и през последните пет месеца има ръст на оборотите в търговията на дребно. Но при бизнеса все още не се забелязва сериозно раздвижване. През последните пет години се наблюдава тенденция за увеличение на спестяванията в лева спрямо тези в евро и други валути. През 2008 г. около 41% от депозитите са били в левове, а днес те са над 52%.
Лихвите по спестяванията се понижиха сериозно през последните месеци, като по последни данни на БНБ средното им ниво вече е под 4%. Само преди няколко години можеше да се направят депозити при двойно по-високи лихви. В рамките на последната година лихвите са падали с 1%.
От началото на годината по влоговете на хората всеки месец се добавят средно по 103 млн. лв. от лихви.