България попада сред първите 10 страни в ЕС с най-висок дял обработваеми земи, показва проучване на Евростат за пространствената рамка на ЕС-28 и различното използване на земята на територията на Евросъюза, цитирано от БТА.
Най-висок дял обработваеми земи е отчетен в Дания - близо половината от територията на страната. Следват - Унгария /47 на сто от територията на страната/, Румъния /36 на сто/, Чехия и Полша /и двете по 34 на сто/, Германия /33 на сто/, България и Италия /и двете по 32 на сто/, Франция /31 на сто/ и Словакия, Испания и Белгия /по 28 на сто/.
В България горите са около 43 на сто, пасищата - около 17%, а застроените площи и други изкуствени райони обхващат около 2 на сто от територията ни. Най-високи дялове на горите в ЕС са отчетени в Швеция /76 на сто от общата територия/, Финландия /72 на сто/, Естония /61 на сто/, Словения /60 на сто/ и др.
Най-много земеделски и естествени пасища има в Ирландия /67 на сто от територията на страната/, Великобритания /40 на сто/, Холандия /38 на сто/, Люксембург /37 на сто/ и Белгия /31 на сто/.
Една трета от Малта е покрита със застроени площи и други изкуствени терени, в Белгия този дял е /13 на сто/, Люксембург и Холандия /по 12 на сто/. Около 5 на сто е делът на застроените сгради, пътища и други изкуствени райони като цяло на територията на ЕС. Горите обхващат около 40 на сто от територията на Евросъюза, обработваемите земи са около 25 на сто, а пасищата - около 20 на сто от територията на Евросъюза, сочат данните от проучването.