40% от от младежите без работа са потомствено безработни, което значи, че и родителите им са били без доходи и образование. Статистиката сочи, че младежите на възраст от 15 до 25 години, които нито учат, нито работят, са 28,4%.
Това обяви вчера Томчо Томов от Българската стопанска камара на семинар за ролята на бизнеса в борбата с младежката безработица.
Имало обаче разминаване между статистиките на различните институции. Според Агенцията по заетостта реално става дума за 120 000 души, а според статистическия институт - за 85 000. 30% никога не са почвали работа. 25% пък имат висше образование.
Увеличава се ножицата между много висококвалифицираните кадри и тези с ниско ниво на образование, каза още Томчо Томов. Хора с висше дори са на позиции, свързани с производството, съобщава „24 часа".
Според статистика на стопанската камара само 53% от българите от 15 до 64 години са ползвали компютър, а 41% са работили с файлове. 68% от хората без препитание са без квалификация и специализация.
Половината от регистрираните в бюрата по труда младежи са с основно или по-ниско образование. 46% от тях пък са без работа повече от година. Дуалната система, която означава образование плюс практика, щяла да намали младежката безработица. 70% от университетите готвят кадри за бизнеса, администрацията и финансите, а потребността от такива специалисти е едва30%, уточни Томчо Томов. Истинска необходимост в момента имало от инженери.
Все още у нас битува митът, че на младите им трябва диплома, а не конкретни умения. В реалния живот обаче е точно обратното - работодателите търсят хора, които се справят със задачите, не поставят на първо място документите, обясни специалистът.