ХРАНА И ВИНО


Ужасно: и винена криза ни залива

3 7289 06.11.2013
Ужасно: и винена криза ни залива

Светът е изправен пред недостиг на вино, на фона на глобалното търсене, което значително изпреварва предлагането. Това гласи цитирано от ВВС изследване на Morgan Stanley, според което търсенето е било с 300 милиона каси по-голямо от предлагането през 2012.



Финансовата институция отбелязва още, че сегашната винена криза е най-голямата за последните 40 години. Световното производство през миналата година е спаднало до най-ниските си нива за последните над 20 години. Глобалната продукция намалява след достигнатия през 2004 пик, когато доставките изпреварваха търсенето с 600 милиона каси.
 

Авторите на изследването на Morgan Stanley Том Кират и Кристъл Уанг посочват, че от 1996 потреблението в световен мащаб нараства, с изключение на 2008 и 2009. В наши дни то възлиза на около 3 милиарда каси годишно, като общият брой на производителите е над 1 милион. Анализаторите от Morgan Stanley прогнозират, че световните запаси от вино ще намаляват, тъй като сегашното потребление се захранва основно от предишни реколти. В резултат, те очакват недостигът да доведе до сериозен ръст на износа и до покачване на цените. Увеличаването на цените ще се подхранва също от политиката за изкореняване на лозята и лошото време в Европа. Глобалното производство на Стария континент е намаляло с 10 % през 2012 и общо с 25% след пика през 2004. В същото време, производството в страните от новия свят – САЩ, Австралия, Аржентина, Чили, ЮАР и Нова Зеландия постоянно расте. От затягането на контрола в Европа ще спечелят износителите от новия свят, заради растящото световно търсене.
 

Според доклада на Morgan Stanley, французите продължават да са начело в света по консумация на вино (12%), но САЩ следват веднага със същото количество (12%). САЩ заедно с Китай, който се нарежда на пето място като винен пазар, представляват основният двигател на глобалното потребление, се посочва в анализа на Morgan Stanley.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама