Притеснението, което насади в понеделник вицепремиерът Зинаида Златанова от съществуващ риск да спрат парите по Оперативна програма „Околна среда” заради груби нарушение по времето на ГЕРБ, беше туширано от екоминистърът Искра Михайлова.
Вчера Златанова съобщи, че след одит през 2011 година Европейската сметна палата е установила проблеми при процедурата по финансови корекции, особено когато се отнася за обществени поръчки. Тя обяви, че ни чака наказателна процедура.
Изказването й обаче се превърна в поредния пример за лоша комуникация в кабинета „Орешарски”, след като ден по-късно екоминистърът Искра Михайлова „нанесе корекция” на думите на Златанова в сутрешния блок на бТВ.
„В тази част за наказателна процедура не може да се говори точно. Златанова е имала предвид наказателни действия. Засега знаем, че имаме време в рамките на два месеца от получаването на българския вариант на сигнала на Европейската сметна палата да изложим становището на страната. Ако то отново е в противоречие на препоръките на ЕС, ще бъдем поканени на изслушване. След това ЕС си запазва правото да налага санкции. Вероятност за санкции, при положение, че има системен проблем, има”, каза Михайлова в „Тази сутрин”.
Според нея проблемът е в това, че между 2011 и началото на 2013 година българските власти отказват да приемат констатациите на Европейската сметна палата и отказват да променят методологията, по която се работи по обществените поръчки. „Отказват да приемат, че имаме проблем на системата, а това е повод за отношение от страна на ЕК”, каза тя.
Бившият министър, който пряко бе засегнат по темата, като отговарящ за еврофондовете в конкретно посочения период, Томислав Дончев обяви, че случилото се вчера е „пушилка”, която може да е с няколко цели – или да прикрие нещо друго, или предшества „бъдеща неудача” на настоящите управляващи.
След като в понеделник Златанова каза, че санкцията от Брюксел вероятно ще е в размер на 1 милиард евро, което е стойността на цялата програма, Михайлова днес направи още една поправка – става въпрос за 400 000 евро.
И макар че конкретният казус е с три проекта, по които трябва да бъде нанесена финансова корекция, от него произлизал системен проблем на контрола по провеждането на поръчките, който е „притеснителен”. Михайлова допълни, че очаква предложения какво да се промени и как да се отговори на претенциите на ЕС.