"Обвиненията, че оставям дългове на ВМА, са по-скоро критика към държавата, а не към мен или към структурата", каза Тонев. "Преди 12 години моят екип пое ВМА с активи на стойност 2,1 млрд. лева и я оставяме с такива на стойност 3,5 млрд. лв., т.е. ние сме свалили от плещите на държавата разходи. Тези разходи не са били поети, но те съществуват и работят. Дълговете са по-малко от 1%. Втората страна на въпроса е, че това са оборотни дългове", подчерта той.
"Отношението към инвалидите е единица мяра за цивилизованост на едно общество", каза ген. Тонев по повод случая с Александър Добрев, болното от мускулна дистрофия момче, което обяви органите си за продан в eBay, и допълни: "Случилото се е показател, че системата не работи. Не е възможно такъв случай да не получи помощ на първично ниво, а да се стига до медии. Необходимата на семейството му сума от 12 хил. лева е смешна, предвид цената на за консумативите, които се използват в медицината, но за семейството е астрономическа", заяви Тонев пред БНТ.
По негови думи през голяма структура като ВМА минават не само чисто медицински случаи, а и социални такива, които изискват диалог с различни институции, които не винаги са били компетентни. "През 12-те години начело на ВМА, преживяхме много трудни моменти, сред които атентатът в Кербала, престрелките в София и т.н., но по-важното е сериозният напредък в определени области, като ендоскопската хирургия и инвазивната кардиология. Те обаче са като малки оазиси", подчерта Тонев. Според него организацията на здравната система в страната е изградена на доброволен принцип. , т.е. няма ясно изградена йерархия на начина, по който постъпва пациентът на различните нива, от най-ниското до най-високото. Обвиненията към лекари, болници и системата, че източват НЗОК, означават, че просто има дублиране на структури.
"Не успях да се справя с мотивирането на добрите лекари да изведат на преден план в техните звена плащането за резултат, а не за усилия. Усилията без резултат не заслужават заплащане", подчерта ген. Стоян Тонев.