Ние сме най-заинтересовани да имаме договор за доборосъседство с Македония, както и Гърция. Не искаме да внасяме смут в Европейския съюз, защото сме съседи.
България не иска да внася смут в Европейския съюз и иска да подпише договор за добросъседство с Македония. Това каза Чавдар Найденов от Агенция АФИС, който представи данни от изследване за нагласите на българите спрямо членството на Македония в ЕС, съобщи Фокус.
„Няма дата за подписване на договора за доборосъседство и за приемане на Македония в ЕС. Ние сме най-заинтересовани да имаме договор за доборосъседство с Македония, както и Гърция. Не искаме да внасяме смут в Европейския съюз, защото сме съседи", каза Найденов. Евродепутатът от Групата на Социалистите и Демократите в Европейския парламент Евгени Кирилов заяви, че историята на Македония започва след Втората световна война. „Преди Втората световна война, са им казвали, че са сърби. Македония не иска да направи повторно национално преброяване. Голяма част от тях са с българско самосъзнание", каза Кирилов.
Според изследването 36% от българските граждани оценяват политиката на Македония спрямо нейните съседи като негативна, докато позитивна оценка дават само 10%. За 16% от българите отношенията са малко или много „топли", за двойно повече - преобладават „хладните" отношения.
66,5 % от участвалите в изследването са на мнение, че най-големите спорове между двете страни са за историческо наследство. Фактор, който намира място в отговорите на българите, е впечатлението, че в медиите в двете страни има изграден негативен образ на съсед. 25% от българите са съгласни с това.