Инициатори на призива са българският писател Илия Троянов и германският му колега Юли Зее. Над 500 световноизвестни писатели, включително и нобелови лауреати, осъдиха практиката на подслушване, която беше разкрита от американския хакер Едуард Сноудън.
В подписания апел те предупреждават разузнаванията в западните държави, че подкопават устоите на демокрацията и настояват подслушването да бъде обуздано чрез създаването на международна харта.
Инициатори на призива са българският писател Илия Троянов и германският му колега Юли Зее. Сред подписалите са Орхан Памук, Гюнтер Грас, Умберто Еко, Джонатън Литъл, Елфриде Йелинек, Амос Оз и много други техни колеги от 81 страни. Според тях възможността агенциите да следят електронната кореспонденция на милиони хора превръща всички в потенциални заподозрени и създава сериозни притеснения за начините на функциониране на обществото.
Писателите призовават ООН да изготви международен документ за дигиталните права, който да защитава гражданите. „Човек под наблюдение вече не е свободен; общество под наблюдение вече не е демократично. Следенето е кражба. Тези лични данни не са обществена собственост, те са наши. Когато се използват, за да се предсказва поведението ни, нашата свободна воля бива ограбена – а тя е от съществено значение за демокрацията", пише в апела.
Има призив и към гражданите – да се борят за правата си.
Само ден по-рано водещи технологични компании като Apple, Google, Microsoft и Facebook също изпратиха отворено писмо с настояване за промяна в законодателството, свързано с онлайн следенето.