Необходимо е да продължат да намаляват и отказите за визи за САЩ на български граждани, за да се достигне праг от 10%, до който вече се доближаваме, обясни министърът на външните работи Ивайло Калфин.
В рамките на това посещение в САЩ ще се подпише съвместна декларация, която ще е значителна стъпка към отпадане на визите, обяви по Дарик радио вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин, който пътува с делегацията на Сергей Станишев на официалното посещение в САЩ. Следващата стъпка била сключване на меморандум за разбирателство, с който България ще стане част от програмата за отмяна на визите.
Това, което ще се подпише във Вашингтон, ще направи съвсем необратим процесът за отпадане на визите, заяви Калфин. Срокът от голяма степен ще зависи и от това, което ще правят и българските, и американските власти. Необходимо е да подготвим паспортите с биометрични данни, американското правителство трябва да въведе компютърна програма, контролираща освен влизането, и излизането от американска територия. Необходимо е да продължат да намаляват и отказите за визи за САЩ на български граждани, за да се достигне праг от 10%, до който вече се доближаваме.
По повод въпроса за американските бази у нас Калфин обясни, че се очаква САЩ да инвестират около 60 млн. долара в тях.
Министърът на външните работи Ивайло Калфин направи оценка и на дейността на Никола Филчев като посланик в Казахстан. Оказа се, че Казахстан е страна, с която бихме искали да имаме още по-активни отношения, така че в този смисъл оценката за Филчев била посредствена. Бившият главен прокурор пуснал молба да бъде освободен от длъжността посланик по лични причини. Молбата му била приета и уважена и той ще бъде освободен с указ на президента, от чиято страна едва ли ще има проблем.