Много е тревожно, че реформите в правосъдната система се забавиха. Мониторингът по правосъдие и вътрешни работи на Европейската комисия продължава вече седем години.
Това каза вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова в предаването „Тази сутрин” на бТВ. Тя заяви, че не би се учудила ако в януарския доклад на Еврокомисията бъде включен и казуса с Илиян Тодоров, който се укри след произнасяне на присъдата, подобно на случая с Братя Галеви.
„Не трябва да се допуска който и да било да избегне правосъдието. От наша страна, от страна на Министерство на правосъдието, Главна дирекция „Охрана” направи всички възможни по закон действия. Правим усилия да го издирваме и в чужбина”, обясни Златанова. По думите й този случай повдига много въпроси, които „висят” в правосъдната система от години.
„Как стават такива обрати в решенията на различните инстанции – от невинен по всички обвинения във виновен по всички обвинения? Как е възможно 1/3 от върховните съдии да подпишат „с особено мнение” едно тълкувателно решение? Много важен въпрос е как се прилагат мерките за неотклонение. Тоест това са ред институции, които аз бих предложила първо да си свършат работата и след това да мислим за измяна на закона.
Призивът ми е всички да си вършат работата така, както трябва. Ние не можем да регулираме със закон ничия съвест, не можем да раздаваме присъди или оценки кой магистрат как си е свършил работата”, заяви правосъдният министър.
Съдебната система се управлява от съвестта на магистратите, тя не се управлява от министъра на правосъдието или от дадена закон за съдебната система. Да не забравяме, че освен независимост магистратите дължат отчетност - не на мен като министър на правосъдието, не на Министерския съвет, те дължат отчетност на хората, за да знаят те какви са мотивите на съдиите за произнасянето на присъда по едно или друго дело, каза още Зинаида Златанова.
Относно спрените средства от еврофондовете по програмата за околна среда и води вицепремиерът заяви, че се работи в посока да се възстановят бързо плащанията, за да не се губят държавни средства и да не бъдат затруднени бенефициентите по тази програма. Плащанията обаче ще бъдат възстановени, когато Министерството на околната среда и водите изпълни препоръките и критиките отправени в писмото от ЕК. Златанова заяви, че се надява това да се случи в началото на следващата година.