С казаното в Кешан - че „Тракия е и Солун, и Ксанти, и Кърджали, Вардар, Скопие, Призрен, нашата жива история в Европа, нашият представител в този географски регион" - турският премиер на практика си присвои територия на България, Гърция, Македония и Косово, заяви журналистът от БНР Петър Волгин и допълни: „Казаното не е просто предизборно заявление, защото думите на Ердоган са изцяло съзвучни с доктрината на неоосманизма.
Целта не е буквалното възстановяване на Турската империя, но може да се направи така, че представата за нея да бъде генерално променена, т.е. тя да бъде възприемана като модерен за времето си, успешен политически конструкт и място, в което различните народи и религиозни общности са живели едва ли не на принципа на мултикултурализма, а не като деспотична и изостанала структура".
Според Волгин, този „фотошоп" на Османската империя се прави, за да може Турция, заявявайки себе си като пряк наследник на велика и просветена империя, да претендира за ролята на важен геополитически играч.Турският политически елит се отказа да търси вдъхновение в Анадола или Средна Азия. Напротив, днес хора като Давутоглу и неговите съидейници смятат, че Турция е в по-голяма степен балкански, а не толкова средноазиатски проект, припомни журналистът.
Ето защо изказването на Ердоган не бива да изненадва. Изречението „Тракия е нашата жива история в Европа" не е нищо по-малко от неоосманизъм в действие. Премиерът просто повтаря концепцията на Давутоглу, според когото дъгата от Бихач, през Средна и Източна Босна към Санджак, Косово, Албания, Македония и Кърджали до Източна Тракия за Турция е геополитическа и геокултурна аорта, изтъкна Волгин.