"Протест" и "оставка" са думи, станали символ на отиващата си 2013 г. Това показва национално представително проучване на агенция "Алфа Рисърч", проведено в периода 30 ноември - 8 декември, чрез пряко стандартизирано интервю по домовете на 1011 пълнолетни българи.
Според 40% от българските граждани думата „протест" е определена, като описваща най-добре духа на изтичащата година.
При топ 5 събития на 2013-а година са и основните протести - гражданските протести срещу правителството на Орешарски (започнали след избора на Делян Пеевски за шеф на ДАНС), заемат 26%, февруарските протести срещу високите сметки за ток (12%) и студентските протести (10%), отбелязват от „Алфа рисърч".
За 27% от анкетираните пък думата „оставка" е посочена като един от символите на 2013 г. от. За 16 на сто от хората „бежанците" са запомнящият се знак на годината, сочи проучването.
„За 47% от българите годината приключва с негативна равносметка, съпоставима по сила единствено с настроенията в края на силно кризисни и предхождащите бурни обществени промени години", коментират от социологическата агенция.
Четири са основните причини за преобладаващо отрицателните оценки в края на годината - икономическото състояние на бизнеса и домакинствата, критично ниското доверие в правителството, външните оценки за ситуацията в страната, както и липсата на обединяваща цел и идеи за развитието на България.
Неблагоприятната работна среда и отсъствието на лични перспективи за развитие са в основата на желанието на 6,7% от пълнолетните българи да заминат да работят в страна от ЕС след падането на ограниченията от 1 януари 2014 г., показва още изследването. Две трети от тях са на възраст до 30 г., а още 15 на сто - до 40 г. 26% от анкетираните са с висше образование и 48 на сто - със средно.
От „Алфа рисърч" заявяват, че според досегашните проучвания около половината от декларираните намерения се реализират. Ако тази тенденция се запази, около 200 000 души ще напуснат България в близко бъдеще.
Партиите и политиците продължават да губят доверие, както заради неспособността си да зададат ценности и стандарти в публичния живот, така и заради вътрешните си скандали.
БСП с 16,5% и ГЕРБ с 15,8% остават почти плътно една до друга, но с по-ниска подкрепа, отколкото в края на октомври. НФСБ извлича дивиденти от скандалите в „Атака" и започва да привлича по-голямата част от националистическия вот - 3,5 на сто за партията на Валери Симеонов срещу 2,7% за тази на Волен Сидеров. ДПС (6,1%) запазва позициите си, също както и Реформаторският блок (6,9 на сто).
Въпреки това, 38% от запитаните таян надежда за промяна към по-добро през следващата 2014-а, посочват от „Алфа рисърч". Песимистите са 29%. Надеждите са концентрирани около три символа - „морал", „избори", „успех". От постигането им до голяма степен ще зависи, дали ще се оправдае събудилият се оптимизъм за промяна и най-вече, за повече морал в политиката, отбелязват социолози.