Проведеният в Ирландия референдум постави на изпитание способността на Европейския съюз да провежда обща интеграционна политика, смята евродепутатът от ДПС Метин Казак.
"Евроинтеграционният процес навлезе в трудна фаза след произнасянето на ирландците по новия Договор на ЕС. Според мен най-големият проблем е недостатъчно добрата комуникация и по-точно посланията, които Европейският съюз отправя към своите граждани", заяви евродепутатът Метин Казак (АЛДЕ, ДПС) в дискусия по БНР за проваления опит за реформа на институциите.
"Референдумът постави пред изпитание способността на Европейския съюз да провежда обща интеграционна политика. Явно ирландското общество не е било убедено в целта на тази реформа и на този договор за продължаването на интеграционния процес в рамките на ЕС", смята още Казак, цитиран от Българската информационна служба към „Групата на Алианса на либералите и демократите за Европа" (ALDE).
Според него в Ирландия, давана винаги за пример с 90%-ната усвояемост на европейските фондове, са били подценени страховете от някои тенденции, които са по-скоро глобални, отколкото общоевропейски. Изходът как да продължи реформата в ЕС след съпротивата на ирландците евродепутатът вижда в широките кампании за информиране на хората и в радикалното подобряване на комуникацията между гражданите и институциите на ЕС.
Лисабонският договор предвижда изрично ратификация от всичките 27 държави, за да влезе в сила. Досега документът е ратифициран от 18 страни-членки, включително и от България и Казак намира за необходимо процесът по ратификациите да не спира. И днес външните министри от ЕС в Люксембург, а и в края на седмицата на срещата на Европейския съвет в Брюксел, ще се анализират как да бъде намерен правилен изход и да се избегне кризата в интеграционния процес. Обсъжда се дали да има втори референдум или да се внесе поправка в текста на Лисабонския договор, че той влиза в сила, ако е ратифициран от повечето държави. Метин Казак очаква ирландското правителство да предложи алтернативни варианти за изход от ситуацията.
Как да гледа България на по-нататъшната интеграция в ЕС? Евродепутатът намира нашата позиция за много ясна. "Ние нямаме разногласия, ние сме категорично "за" продължаването на институционалните реформи и за оптимизирането на дейността на ЕС. Българското общество е напълно убедено в необходимостта активно да участваме в задълбочаването на евроинтеграционния процес", категоричен е той.
Външнополитическата линия на поведение на България според Метин Казак трябва да е в синхрон с позицията на останалите страни от ЕС и най-вече с държавите мотори на евроинтеграционния процес - Франция, Германия, Испания.
Frognews.bg