Реформаторският блок е сбор от неуспели партии, които сега се опитват, събрани заедно, да минат бариерата.Те са неуспели по различен начин - някои за малко не влязоха в парламента като ДБГ и ДСБ. Други са минали с лекота 1% - СДС и "Свобода и достойнство". Но има партии, за които биха гласували само роднините на лидерите им, като т.нар. "Синьо единство" или земеделците.това заяви директорът на Центъра за анализи и маркетинг Юлий Павлов.
Въпросът защо "Синьо единство" беше включен в Блока, няма смислен отговор. Но след като беше приет, начинът, по който ги изключват, е абсолютно недемократичен. Виждаме, че макар и без Иван Костов, се действа по костовистки и се демонстрира болшевишко мислене. Нали уж решенията при тях щяха да се взимат с консенсус? Посланието към останалите по-малки партии в Реформаторския блок е: "Като говориш с мен, ще мълчиш", смята Павлов.
Не мога да се съглася, че е имало вероятност протестът да свали правителството. Поначало протестът беше най-масов и с най-голяма обществена подкрепа първите дни. След това стана пренасочване на недоволството към оставка на правителството. Тези протести сами се изтощиха, тъй като не родиха алтернатива. С все по-ясната роля на няколко партии в организацията им и гражданското участие понамаля. Общественото мнение е разделено. Ключовият въпрос е кога да бъдат следващите парламентарни избори. 25-30% искат извънреден вот сега, още толкова настояват да бъдат през май заедно с европейските, а останалите предвиждат пълен мандат за кабинета, посочи още той.