Българската индустрия за производство на розово
масло е сериозно заплашена от липсата на работна ръка, предупреждава
AFP. Агенцията отбелязва още, че розовото масло е важна съставка за парфюмерийната индустрия.
За да се получи това масло обаче, е необходима усилена работа – розите се берат рано сутрин, когато есенцията е концентрирана в цвета. Обработването на цветовете трябва да стане в период от 24 часа, което гарантира максимално количество и качество на розовото масло.
В годините на прехода много розови полета в България бяха изоставени, но в последните години секторът се възражда, коментират производители. България изнася над 1,6 тона розово масло годишно, като основните пазари са в САЩ, Япония, Франция и Германия.
снимки Вяра ЙовеваТурция е основен конкурент на българските производители - южната ни съседка е и най-големият износител на суровината. Качеството на българското масло обаче е много по-високо и цената му надхвърля 4,8 – 5 хил. евро за килограм.
Тази индустрия обаче е застрашена от липсата на работна сила, обясняват износители. 90% от работата при отглеждането на рози се извършва на ръка. За да бъдат обрани розовите храсти, производителите наемат пенсионери и роми, а в същото време младежите търсят сезонна работа в Гърция, Кипър, Испания и Великобритания, коментира още AFP.
Така големите компании искат да увеличат производството, но липсата на работници блокира тези планове. Розовата долина се нуждае от около 35 хил. работници в пика на сезона. Frognews.bg