Болници изписват недоизлекувани пациенти. Впоследствие те отново хоспитализират хората и взимат отново пари от Националната здравноосигурителна каса.
Това са показали масовите проверки на финансовата институция, направени във всяко едно лечебно заведение у нас, съобщи нейният управител д-р Румяна Тодорова, цитирана от "Монитор".
За фрапиращ пример тя посочи случая с диабетик в кюстендилската болница. Още при приемането му кръвната захар на мъжа е била 21,5 при норма 6,5. Той е лекуван по три клинични пътеки, по които лечебницата си е получила парите от НЗОК, но никой не е обърнал внимание на диабета му. По време на проверката инспекторите не успели да намерят въпросния човек по обяд в болницата. Медсестрите се опитали да обяснят, че го търсят, но не знаят къде е излязъл точно в този момент, за да му направят т.нар. профил, което е задължително всекидневно изследване.
Проверяващите от районната здравна каса имат съмнение, че човекът въобще не е бил на легло в болницата. 47-годишна жена е приемана три пъти също в кюстендилската болница с диагноза хроничен гастрит, но без никаква полза.
Подобни случаи има в почти всички болници в страната. Безспорен рекорд по преразход на финансови средства по линия на касата бележат няколко частни болници, както и Александровска в София, отбеляза д-р Румяна Тодорова. "Токуда" виси със 700 000 лв. преразход, пловдивските "Поспела" и "Св. Каридат" съответно с 340 000 лв. и 200 000 лв., Александровска болница дължи 300 000 лв. Лечебното заведение в Тутракан пък е със скромните 60 000 лв.