Имаме вълна от битова престъпност, което е бедствие И на това бедствие трябва да се отговори по два начина. Или на всяка керемидка да има полицай, или законът трябва да позволи на хората сами да се защитават. Неизбежната отбрана, когато ти си нападнат, ти трябва да отговориш с адекватни на нападението средства или сила. Но в закона трябва да се разширят параметрите на ситуацията на неизбежна отбрана.
Това заяви Павел Чернев в сутрешния блок на Нова телевизия.
„Българският закон дава възможност за употреба на огнестрелно оръжие в по-широк диапазон, отколкото европейският и американският. Броят у нас на полицай на човек от населението е много по-висок от този в Европа. Държавата е тази, която трябва да защити имота и живота на гражданите си“, опита се да защити позицията председателя на Българския хелзинкски комитет Красимир Кънев.
„Глупости на търкалета! Къде е държавата! Казвам ви го в очите! Точно вашият комитет защитава всички, които тормозят и съсипват българското население! И тепърва ще си говорим с вас“, закани се Чернев.
Красимир Кънев отби атаката с думите: „Кое е по-доброто, преценете сами. Държавата ли трябва да се грижи или да дадем възможност на възрастните хора да размахват пушки и да убиват хора?“.
„Е, как да постъпи дядото? Да каже – добре дошъл в дома ми, да ви дам ли пенсията си?“, попита иронично Ани Цолова.
„Пак повтарям – трябва да се постави или по един полицай във всеки двор, или законът трябва да защитава пострадалите. Къде е държавата, когато обират бащите ни и издевателстват с майките ни? Законът трябва да е безкомпромисен към влизащите с взлом в чужд имот и толерантен към онези, които бранят имуществото и живота си“, заяви още веднъж Чернев.