Клишета, диалект и чиновническо говорене - с това се характеризира езикът на българския политик, показват резултатите от изследване, проведено от езиковеди на Софийския университет.
Родните управници често говорят за „пленарнУ времИ”, а дамите в политиката редовно се изразяват не като професионалисти, а като сърдити съпруги. „Няма езикова норма, която политиците ни да не нарушават”, обяснява изследователят на политическа реч Владислав Миланов от Софийския университет, цитиран от „Преса”. По думите му с говоренето си властта масово създава усещането за едно и също празно съдържание, много думи, зад които обаче трудно се долавя нещо съществено.
„Лидерът на БСП Сергей Станишев често допуска отклонения, свързани с т.нар. променливо „я”. Той казва „Две голЯми групи”. При Бойко Борисов се среща противоположната тенденция - екане, което е характерно за западните диалекти: „Увеличаване на тЕхното застраховане, беха, щеха”, обясни Миланов. Според наблюденията на анализаторите предварително подготвените от екипите на политиците изказвания са направили родните управници до голяма степен мързеливи и неспособни да работят със словото, което най-ясно личи по време на редовния парламентарен контрол.