"Създаването на общи посолства между Белград и Скопие е много сериозна крачка към създаване на обща държава, защото независимостта и суверенитетът на една страна, се реализират по няколко начина. Един от тях е независима външна политика." Това твърди директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров. Думите му са по повод информацията, че Белград и Скопие ще правят общи посолства, предаде "Фокус".
"Каква независима външна политика може да има, когато при тези, които я осъществяват, на 80%, посолствата, бъдат общи - каза той.
„Уверенията, че това няма да засяга външната политика, са просто смешни, защото в едно посолство не може да остане в тайна нито една инструкция от съответните външни министерства”, каза още проф. Димитров.
"Всеки, който добре знае историята на Македония, знае много добре, че тази държава беше създадена от сръбските тайни служби, за да служи при ембаргото, което се очакваше да бъде наложено на остатъчна Югославия, както тогава се казваше. Без съмнение, всяка една от останалите пет републики спечели независимостта си чрез война със сръбските сили – и Словения, и Харватска, и Босна, и Косово. Македония изведнъж стана независима държава, без да е дала и един изстрел, или дори една мирна манифестация в полза на независимостта, каза още Димитров", поясни проф. Димитров.