Въпреки че по-рано беше обявено, че големият радикален протест, планиран за днес, ще се състои на 15 януари, когато е първият работен ден на депутатите, група протестиращи се опитаха да блокират движението по бул. „Цар Освободител" пред Народното събрание, но полицията ги спря.
Почти колкото протестиращите са журналистите и камерите на жълтите павета, а заради заканите за ексцесии във „Фейсбук" сградата на парламента е обградена от стотици полицаи. На служебния паркинг бяха паркирани над 10 коли на жандармерията, а освен зад загражденията плътен кордон има и пред тях.
Един от протестиращите обясни, че се очакват повече хора в по-късен час, когато софиянци могат да излязат в обедна почивка. Поставени са метални ограждения далеч пред сградата на Народното събрание, полиция има и отпред, и зад загражденията.
Според някои от присъстващите, една от причините за сравнително малкото хора е изтичането на информация за протеста, заради което полицията се е подготвила много добре за охраната на мероприятието. Събитието е организирано в социалната мрежа от едно от лицата на протеста - Явор Никифоров. Той призова когато хората искат да протестират, това да е ден, в който да си вземат отпуск.
По-късно група протестиращи - около 20 души излязоха на кръстовището пред Софийския университет и блокираха движението по бул. "Цар Освободител" от Орлов мост в посока Народно събрание. Движението по бул. "Васил Левски" и бул. "Цар Освободител" от Народното събрание до Софийския университет се регулира от полицията. Полицията отстрани протестиращите, които надуват свирки, вувузели и скандират "оставка".
Много журналисти, оператори, фоторепортери са се събрали да отразяват протеста, който в социалните мрежи беше обявен като най-масовия и с очакване да се радикализира.
Недоволните искат да създадат аналогия със събитията от 10 януари 1997 г. и заявяват, че е крайно време да се повторят действията от тогава. На 10 януари преди 17 години, протестиращи срещу правителството на Жан Виденов, предвождани от опозицията, щурмуваха парламента.