За последните седем месеца в българската икономика са влезли 2,5 млрд. лв. Върнати са близо 550 млн. лв. ДДС - с 300 млн. лв. повече в сравнение със същия период на миналата година, заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев в интервю за ТВ7.
Данните за икономическия растеж през последното тримесечие на м.г. са резултат от коректното отношение на правителството към бизнеса, посочи той.
„Българският бизнес доказа, че е почтен, защото върна чрез данъци парите, които ние наляхме в икономиката. За първи път имаме еднакъв брой осигурени и заети лица, което не се е случвало никога през годините. Това е една добра стъпка за изсветляване на икономиката", подчерта министър Стойнев и добави: „Бизнесът иска коректно отношение и доверие. Инвеститорите искат сигурност и предвидимост. В министерството наложих политика на диалог и отворени врати".
Министър Стойнев беше категоричен, че правителството е подобрило икономическата ситуация в страната: „Подобрихме бизнес климата, не увеличихме данъците, фискалният резерв е над законовия минимум. Има стабилност и спокойствие, което се потвърди вчера и от агенция Фич, която потвърди нашия кредитен рейтинг".
Според министъра, държавата трябва да подпомага българския износ. Той напомни, че през последните години фокусът е бил главно ЕС, но трябва да се обърне внимание и на държави като Виетнам, Катар, Обединените арабски емирства, Азербайджан, Узбекистан и др. За тази цел се пренасочват търговски представители към тези държави. Министър Стойнев напомни и за подписаното преди два месеца споразумение за сътрудничество с Ирак, след което близо 24 фирми са подписали договори и започват да изнасят продукция. „Статистиката показва, че тази наша политика е печеливша, защото износът ни се е увеличил с 5%, стокообменът - с 4%, а дефицитът по търговското салдо на България от началото на мандата е намалял с 13%", аргументира се министърът на икономиката и енергетиката.
Страните с отношение към „Южен поток" са единодушни, че водеща в преговорите трябва да бъде ЕК.По отношение на Южен поток министър Стойнев отбеляза, че Г-н Стойнев подчерта, че предишното правителство почти не си е мръднало пръста за Южен поток, а той е важен за сигурността на доставките, за създаването на работни места, за икономическия растеж. Министърът на икономиката и енергетиката напомни и за подписаното споразумение с Газпром след тежките преговори, съгласно което се даде достъп на трета страна до газопровода. „На територията на България проектът ще спазва българското законодателство, което е изцяло хармонизирано с европейското", подчерта министърът. Той беше категоричен, че държавата не е дала 191 млн.лв. за Южен поток. „Толкова трябва да внесем, но когато имаме конкретния договор за заем, тогава ще бъде внесено и ще изплащаме тези разходи с дивидента, който ще получаваме от проект", обясни г-н Стойнев.
На въпрос за 7-ми блок на АЕЦ Козлодуй министър Стойнев обясни, че трябва да се заместят отиващите си 5 и 6 реактор, ако искаме да развиваме ядрена енергетика. Министърът отбеляза, че според специалистите новият блок ще има най-добрата защитна система. „Със защитата на българските граждани съм заявил, че компромис не трябва да се прави", категоричен беше г-н Стойнев.
„В сферата на енергетиката 2014 година искам да мине под мотото „Стабилност и диверсификация". Моята задача е да гарантирам икономически растеж, работни места, инвестиции, хората да получават по- високи доходи. Тук става въпрос за национален интерес", каза министър Стойнев. Той подчерта, че енергетиката вече е започнала да се стабилизира. „Изнасяме 10 пъти повече електроенергия, отколкото заварихме, минъорите работят, ще купим два нови багера, разделихме ЕСО и НЕК и прекратихме договор, който ГЕРБ беше сключил с консултантска фирма за 4 млн. евро. Облигационната емисия, която БЕХ направи, беше с много добра доходност", каза министърът. За цената на тока той отбеляза, че ДКЕВР е излязла с констатация, че намаленията са възможни. Министърът изтъкна, че се работи и по газовите връзки.
За Ремотекс-Раднево г-н Стойнев коментира: „това предприятие е важно, обещал съм на работниците, че то ще бъде държавно, при условие, че постигнем консенсус със собствениците. Ремотекс имат една седмица да дадат оферта, която да бъде приемлива за държавата и още януари месец започваме да изплащаме заплатите на всички работници. Така се случи с ВМЗ-Сопот. В момента ВМЗ работи само, има поръчки и от следващата седмица започва да наема допълнително работници".
Министър Стойнев беше категоричен, че БЕХ по никакъв начин няма да се променя. „Това е структурата и такава ще остане", изтъкна министърът.
Той подчерта още, че Министерството на икономиката и енергетиката няма да се разделя.