Напредъкът в реформите на съдебната система и борбата срещу престъпността и корупцията в България е "ограничен и крехък", се отбелязва в новия мониторингов доклад на Европейската комисия, който ще бъде официално представен в сряда.
Резултатите срещу престъпността и корупцията са недостатъчни, проектът БОРКОР е неуспех, а новият Висш съдебен съвет не е независим орган с достатъчно потенциал да осъществи нужните реформи, е записано в проекта на новия мониторингов доклад за страната ни, който трябва да бъде одобрен и публикуван в сряда, предаде БНР.
ЕК отчита назначението „Пеевски" като тежко наследство, което властите трябва да положат сериозни усилия, за да преодолеят, и критикува и Комисията за конфликт на интереси, и неотдавнашните непрозрачни номинации за конституционни съдии.
Като положителни стъпки са отчетени отслабването на натиска на изпълнителната власт над съдебната, управленските действия на главния прокурор, спирането на спорните дарения за МВР, както и някои първи стъпки на ВСС за намаляване на натовареността на магистратите.
Скандалите с подслушванията и Костинбродските бюлетини са бегло споменати само в бележка под линия в политическия доклад, и в кратък текст в съпровождащите го технически описания.
"Политическата несигурност в България не помага за изграждане на консенсус, смяната на три правителства и събитията в страната за изминалите 18 месеца показват силната обществена воля за реформи", е оценката на Еврокомисията.
ЕК отново отправя 16 препоръки към България, повечето от тях са същите като през юли 2012 г. и оставя в сила наблюдението без да се ангажира със срок докога. В проекта е записано, че следващият доклад за страната ни, както и за Румъния, с която вече не сме разделени, ще е след година – точният момент на публикуването им ще бъде определен от следващата Европейска комисия.