Основните констатации в докрада на ЕК за напредъка на България са до болки познати. Не мога да кажа дали ще ни спрат финансирането чак, нали все пак си плащаме вноските, заяви за Фрогнюз проф. Георги Близнашки, експерт по конституционно право. Дипломатическият тон в доклада, според него, е по-скоро фиктивен.
„Казват ни просто – вземайте се в ръце!” В Европа обаче се движат по повърхността, не могат да стигнат до същината на проблемите, те улавят проблеми, които седят отдавна.
Комисията няма представа за корените на проблемите, те не могат да разберат защо толкова дълго не се справяме с едни и същи проблеми, след като препоръките следват година след година за едно и също.Те просто не си дават сметка за това, което преживяваме ние тук, за паралелната власт, която дирижира не просто нещата вътре в съдебната система, но и в политическия живот. Това, с което ние тук се борим, за европейците са неща от Средновековието, те не могат да допуснат, че у нас се практикуват в 21 век.
Затова разговорът за това какво трябва да се промени в съдебната система трябва да се проведе тук, у нас и първо трябва да се започне от Конституционния съд. Той сериозно се компрометира с последните си решения. До казуса „Пеевски” Конституционният съд създаваше усещането за някаква висша законност, а сега той се намира в положението да бъде критикуван и се налага да бъде реформиран, заяви още проф. Близнашки.
Според него ще минат още години докато всички реформи се осъществят, но след протестите духът от бутилката вече е изпуснат и обществото повече не може да бъде приспано както преди. По всички въпроси се оговори откровено и ясно, затова надежда има, завърши оптимистично Георги Близнашки.