Освен Страхил Ангелов от „Коалиция за България”, и други представители на българския парламент са предприели частна визита в чужбина тези дни. Целта на пътуването в Тайван с участието на Румен Йончев (КБ), Венцислав Лаков ("Атака"), Петя Раева (ДПС) и Владимир Тошев (ГЕРБ) била развитие на бизнес отношенията между двете държави. България обаче разглежда Тайван като част от Китай и не поддържа дипломатически отношения.
Народните представители отишли в качеството си на частни лица, а визитата им е била платена от страната домакин. „При посещението в Тайван по никакъв начин не сме изразили позиция на българската държава”, заяви пред журналисти в парламента депутатът от „Атака” Венцислав Лаков. „Целта на посещението беше запознаване със страната. Посетихме високотехнологичен парк, културни забележителности, историческия музей. Идеята е, че като държава с много голям икономически растеж би могло да инвестират в българско предприятие.
По никакъв начин не сме изявили позиция на българската държава. ЕС има споразумение с Тайван за безвизов режим и по силата на това споразумение пътувахме без визи. Личният ми телефон е тайвански, компютърът ми е тайвански, таблетът ми също е тайвански. Тайван присъства в България като производител”, коментира Лаков.
В коментар на това, че председателят на парламента Михаил Миков не е разрешил това пътуване, Лаков заяви: „Няма защо да ни спира председателят на парламента, това не е командировка. Това стана във ваканцията, не струва нито стотинка на парламента, нито стотинка на българския данъкоплатец”.
„Посещението на групата български депутати в Тайван бе в рамките на нормалните международни връзки, с търговско-икономически интерес за страната ни, независимо, че държавата ни не поддържа дипломатически отношения с домакините ни”. Това заяви в парламента днес депутатът от Коалиция за България Румен Йончев.
„Интересът на тайванците е преди всичко в сферата на хранителната промишленост, на вината, както и възможност Тайван да се превърне за нас в мост към китайския пазар”, обобщи депутатът.
По-рано по БТВ евродепутатът Илияна Йотова коментира, че подобни визити крият риск от дипломатически скандал при разминаване с официалната позиция на страната и гостуващите депутати. Също така те могат да се използват с пропагандна цел от канещата държава. По същото време, когато депутатите са били в Тайван, президентът Росен Плевнелиев беше на държавно посещение в Китай.