Мониторинговите доклади за България могат да ги преснимат и да им се сменят само датите, защото така или иначе нищо не се променя. Години наред България цикли и този доклад продължава да е негативен. Има някакъв парадокс, че сега след най-критичния доклад, има предложение мониторингът на България да бъде спрян.
Това коментира Надежда Нейнски от „Синьо единство” пред бТВ. Тя допълни, че мониторингът е прецедент в политиката на ЕС и е бил въведен специално заради България и Румъния. На езика на дипломацията това означава, че има дефицит на доверие към тези страни.
Ние започнахме преговори за присъединяване без предварителни условия и равен старт. Тройната коалиция завърши преговорите и България беше приета със специални условия, припомни Нейнски.
България е част от една система, която се грижи за своята сигурност, няма нищо унизително в това. Ние сами се унижаваме обаче, като не решаваме толкова години проблемите в съдебната си система, например.
Заплатата на евродепутатите е 6000 евро. Има допълнителни пари, които се дават за наемане на екип, за пътуване, за офиси, за експертизи, за срещи, каза Нейнски. Отчетността там е в пъти по-висока от България обаче.
Относно съдбата на дясното според Нейнски, въпросът не е дали ще се събере, а че се правят опити за подмяна на идеите на синьото. Тя визира управлението на НДСВ, ГЕРБ, сега и Реформаторския блок – всички са демократи, всички са за борба с корупцията, трябва обаче да се анализира коя партия какво е направила по време на своето управление.
Не, не бих се коалирала с Бойко Борисов, независимо че съм имала такава възможност, заяви Нейнски.