България не дава никаква сигурност за децата с аутизъм. Всяка година едно на сто деца получава в България диагноза аутизъм. Според неофициални статистики у нас 60 000 са хората с аутизъм, като 30 000 от тях са деца. Официален регистър обаче все още няма, тъй като институциите и до днес не могат да се разберат това чия отговорност е.
До този извод стигнаха участниците в Националната конференция по проблемите на децата с подобни заболявания, която се провежда в Народното събрание по инициатива на ГЕРБ.
Цецка Цачева откри събитието с призив днес от дебата да се изведат предложения за законодателни промени. Не винаги политиците имаме готов отговор на всичко, призна обаче тя.
Все пак от ГЕРБ се похвалиха с известен напредък в областта. Депутатката Ирена Соколова изтъкна, че вече са обучени 500 специалисти, които да практикуват на базисно ниво терапията за сензорна ориентация.
Тя призна обаче, че у нас няма нито един терапевт за онази терапия, която в световен мащаб дава най-добри доказани резултати при децата с аутизъм.
Не сме изчерпали всичко през последните 4 години, могли сме още да направим, изтъкна Соколова. Тя призова да се изработи единен подход в терапията и диагностиката на аутизма.
Оказа се, че у нас няма нито един специалист, сертифициран по която и да е от програмите в аутистичния спектър. Това е голям срам за България, обяви пък Мина Ламбовски, която е майка на дете с аутизъм.
По думите й у нас е нужно да се въведе практиката от чужбина за изготвяне на справочник, съдържащ всички ценни съвети и нужна информация, от която се нуждаят родителите, след като детето им е било диагностицирано.