Всички ние сме хора, които сме се занимавали с политика, и виждаме какво се случва в държавата. За 25 години преход, в България има изключително голяма бедност, неравенство поляризация между хора с високи и ниски доходи.
Искаме да се промени начинът, по който се провеждат политиките, и сме готови да обсъждаме това с всяка една политическа сила, заяви Ивайло Калфин на пресконференция на Национална гражданска инициатива „АБВ”, предаде „Фокус”. Надявам се, че включително с БСП, както и с другите партии, ще можем да дебатираме. Ако така продължаваме, ме е страх, че след 25 години, държавата ще е доста по-зле, отколкото е сега. Приоритетите се съдържат в рамките на едно правителство, а даже в рамките на една предизборна кампания, след което се забравят и се крият зад коалиционно управление.
Липсват дългосрочни приоритети в страната ни. Властта в момента е един балон, само че този балон се свива все повече. Това, което искаме ние, е да спукаме балона – политиката да се прави прозрачно, политиците да носят отговорност. В това няма нищо страшно, случва се във всяка една демократична държава. Каквито и партийни алтернативи да имаш, трябват дългосрочни алтернативи, каза Ивайло Калфин.
Първа и най-важна тема, за нас основна, е демографията в България. Не става въпрос само за раждаемост, смъртност и т.н. Става въпрос за качество на живот, потребности, как живеят в различните възрасти. Това става с дългосрочна стратегия. Тук се включват и българите в чужбина, каза Ивайло Калфин.
Структурата на българската икономика е такава, че тя гарантира бедност.
Следващ наш приоритет е образованието. България е на първо място по най-много млади, отпаднали от училище – средната възраст е 14 години. Много скоро ще имаме проблем с грамотността, каза Калфин. Следваща наша тема е здравеопазването. Хората се интересуват да имат здравна помощ и може ли с тази система, която има, да я получават, могат ли да си платят билета в някое село, за да отидат на лекар. Трябва ли задължително да живееш в големия град, за да отидеш на лекар, каза Калфин. По думите му - всички тези неща се обобщават в една пета тема – доверието в българските институции.