Това са страните с най-ниски оценки в ежегодния "списък на корупцията" на "Трансперънси интернешънъл". Най-ниска е корупцията в Дания и Финландия, в "стара" Европа Гърция се дъни, а Китай, Индия и Русия са също сред най-корумпираните.
В Европа корупцията процъфтява в Полша ( 4,2), в България (4,1) и в Румъния (3,7), които получиха най-ниски оценки в т.нар. "списък на корупцията", съставян всяка година от Международната неправителствена организация "Трансперънси интернешънъл". Максималната оценка, която всъщност е равна на нулева корупция, е 10. Оценката за нашата страна е достатъчно красноречива, особено на фона на тези, които се дават на другите страни-членки на ЕС.
На върха на въпросната класация стоят страните, в които корупцията не заема голямо място в обществения и политически живот, а отлична оценка се поставя при пълна липса на случаи на корупция.
Гърция получи оценка 4,6, с която зае 27-о място в Европа и 56-о в света, а гръцкият вестник "Вима" иронично отбеляза, че Гърция е задмината от Турция и от някои новопосветени в капитализма (и с активна местна мафия) страни като България, Румъния и Полша. За нея се казва, че това била страната с огромен пазар, благодарение на която германците направили всичко възможно, за постигнат прочутото разширяване на ЕС на изток.
С най-високи оценки, 9,4, са Дания и Финландия, следвани с оценки над 9 от Швеция, Исландия, Холандия и Швейцария. С други думи това са страните, в които корупцията е най-малка. Италия, която се нарежда преди Гърция, с оценка 5,2 се намира на 22-о място в европейската и на 41-о в международната класация.
Германия пък има оценка 7,8 и е на 11-о място в Европа и 16-о в света, Франция е на 13-о място, а Кипър на 20-то.
Сред най-корумпираните страни са и Китай, Индия и Русия. Frognews.bg обаче напомня, че в Русия все пак се правят опити за борба с корупцията - през 2007г. там над 8500 души бяха осъдени за корупция, а министерството на вътрешните им работи тогава беше разследвало над 37 000 случая на корупция.